Pien Esthetic Clinic Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak Dolgusu;Yaşlanmanın getirdiği bazı belirtilerin yanında bakımsız kalması, dış etkenler, düzensiz ve sağlıksız beslenme, yüz mimikleri, ciltte bulunan hyalüronik asit oranının azalmasıyla birlikte cilt elastik yapısını kaybetmeye başlar. Bu durum ise ciltte kırışıklıklarına ve sarkmalara, dudak ve göz çevresinde çizgilere yol açar.

Zamana bağlı kırışıklıkları, dış etkenlerin oluşturduğu bu çizgileri ve sarkmaları yok etmek için birçok yöntem uygulanır. Bu yöntemlerden biri de dolgulardır. Özellikle ince dudak yapısına sahip kişiler dudaklarının daha dolgun, hacimli gözükmesi için dolgu uygulamalarından yararlanırlar.

 

Dudak dolgusunu kimler yaptırabilir?

Herhangi bir sağlık problemi yaşamayan hemen her kişi dudak dolgusu yaptırabilir. Ancak yaş aralığına alınırsa dolgu yaptırma yasal yaşı 18’dir. 18 yaşından küçükler, ailesinden izin alındığı zaman yaptırabilir. Fakat bu izin alınmış olsa bile birçok doktor zorunlu olmadıkça 18 yaş altı kişilere dudak dolgusu pek yapmaz.

 

Dudak dolgusunun yan etkileri var mıdır?

Deneyimsiz kişiler tarafından yapılırsa istenmeyen sonuçlar elde edilebilir. Bu yüzden yan etkiler sıklıkla yaşanabilir. Bunun haricinde çok fazla riskli bir uygulama değildir. Hafif morarma, kızarıklık ve şişlik dışında yan etki görülmez. Bu etkiler de birkaç gün içinde kendiliğinde geçer.

 

Dudak dolgusu ile neler yapılabilir?

Dudak dolgusu ile birçok işlem yapılabilmektedir.

  • Dudak dolgunlaştırma, hacim kazandırma
  • Dudakların şekillendirilmesi
  • Asimetri ve simetri bozuklukları giderilir
  • Sarkmalara karşı düzeltme
  • Dudaklara kontur yapılması
  • Yapılan konturun belirginleştirilmesi

 

Dudak dolgusu ne kadar sürede yapılır, kalıcılığı ne kadar sürer?

Dudak dolgusuna başlamadan önce anestezik krem ile uygulama yapılacak bölge uyuşturulur. Yaklaşık on beş dakika sonra dolgu maddesi dudağa enjekte edilmeye başlanır. Bu işlem ortalama 15-20 dakika sürer. Dudak dolgusunun kalıcılığı ise kişinin yaşam tarzına, fiziksel özelliklerine ve enjekte edilen maddenin özelliklerine, uygulama tekniğe göre 6 ay- 24 ay arasında devam eder.

 

Dudak dolgusu stilleri nelerdir?

Dudak dolgusu stilleri arasında klasik dudak, eve stili dudak, rubina dudak, cupid lip, pierlique ve melek kanadı dolgusu gibi stilleri bulunmaktadır.

Dudak Dolgusu İşlemi Nedir?

Dudak dolgusu işlemi için her yaş grubunun ihtiyacı olabilir. Bu işlem ile yaşlanmanın getirdiği bazı belirtilerden kurtulmak mümkün olacaktır. Dudakların bakımsız kalması, çevresel faktörler, dış etkenler, gelişigüzel ve özen gösterilmemiş bir beslenme tarzı, yüzde ortaya çıkan mimikler, ciltte bulunan hyalüronik asit oranı seviyesinde düşme gibi sebepler dudak dolgusu yaptırma ihtiyacını artırır. Dudak dolgusu elastik yapısını kaybeden bir cilde uygulanan bir işlemdir. Cildin elastik yapısını kaybetmesi ile birlikte kırışma ve sarkma oluşumu ortaya çıkacaktır. Bu çizgileri ve sarkmaları yok etmenin en kaliteli ve gelişmiş şekli dudak dolgusu yaptırılmasıdır.

Yaşlanma etkileri ile ortaya çıkan kırışmaları, dış etkenler sebebiyle oluşan kırışmaları ve bu çizgileri kaybedilmesi için pek çok yöntem uygulanır. Bu yöntemlerden en kaliteli ve hızlı oluşum sağlayan işlem dudak dolgusu uygulamasıdır. Özellikle dolgu dudak ihtiyacı olan dudaklar, ince dudak yapısına sahip olan kişilerdir. Dudaklarının daha dolgun ve çekici bir görünüme sahip olmasını isteyenler, dudak etrafındaki ciltte derin izler bulunanlar ve dudaklarının daha hacimli ve gösterişli olmasını isteyenler dudak dolgusu uygulamalarından yararlanırlar.

Herkes Dudak Dolgusu İşlemi Yaptırabilir Mi?

Dudak dolgusu işlemi bu alanda dudak dolgusu yaptırmayı isteyen herkes için uygulanan bir işlemdir. Ancak 18 yaş altı gençlere pek fazla önerilmez. Kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa sorunsuz ve hızlı bir şekilde dudak dolgusu yaptırabilir. Bu anlamda yasal yaş aralığı 18’dir. 18 yaşından küçük olan bireylerin aile izni olduğu takdirde dudak dolgusu yaptırmalarında herhangi bir yasal engel bulunmaz. Ancak aile izni bulunan bireylere de doktorun verdiği onam sonrasında bu işlemin yaptırılması sağlık açısından doğru olan yöntemi oluşturur.

Dudak Dolgusunun İşleminden Sonra Yan Etki Oluşuyor Mu?

Dudak dolgusu işlemi tecrübesiz ve bu alanda uzman olmayan kişiler tarafından uygulanırsa istenmeyen sonuçlar elde edilebilir. Bu nedenle ortaya dudaklarda şişme, morarma gibi yan etkiler sıklıkla yaşanabilir. Bu işlem deneyimli ve alanında uzman olan kişiler tarafından gerçekleştiğinde riskli bir uygulama değildir. Bu işlemden sonra hafif morumsu bir görünüm, kızarma ve şişme gibi etkiler beklenen yan etkilerdir. Bu etkilerin ise yok olma süresi iki ya da üç gündür.

Dudak dolgusu Yapıldığında Yüz Natürelinde Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

Dudak dolgusu ile yüz natürelinde birçok değişim ortaya çıkabilecektir. Dudak dolgunlaştırma, dudaklara hacim kazandırma, dudaklara yüze uygun olarak şekil verilmesi, dudakta doğuştan var olan veya sonradan ortaya çıkan deformasyonların giderilmesi, sarkma ve çökmelerin düzeltilmesi, kontur çekilmiş dudak tasarımı, daha önceden yapılan kontur işleminin yenilenmesi gibi işlemler yapılabilir.

Dudak Dolgusu İşlemi Ne Kadar Sürede Yapılır, Uzun Süre Kalıcı Olan Bir İşlem midir?

Dudak dolgusu işleminde ilk aşama dudağa anestezi uygulaması yapılmasıdır. Bu işlem anestezik krem ile yapılır. Dudak dolgusu yapılacak olan kısma anestezik krem sürülür ve on beş dakika sonra işleme başlanır. İşlem dolgu maddesinin dudağa enjekte edilmesi ile sona erer. Bu işlemin yaklaşık süresi 15-20 dakikadır. Dudak dolgusunun kalıcı olma süresi ise kişiye göre değişir. Kişinin yaşam şekli, fiziksel özellikleri ve dolgu maddesinin özelliğine göre 6 ay ila 24 ay arasında dudak dolgusunun dayanma süresi değişiklik gösterir.

Dudak Dolgusu Seçenekleri Nelerdir?

Dudak dolgusu işlemi kişinin dudak yapısına ve cilt şekline özel olan bir işlemdir. Dudak dolgusu seçenekleri ise klasik dudak dolgusu, eve stili dudak dolgusu, rubina dudak dolgusu, cupid lip dolgusu, pierlique ve melek kanadı dolgusu şeklinde seçenekler yer alır.